DOPIS – PREDLOG ZA UKIDANJE STAJNIH TAČAKA

Poštovani,

obraćamo Vam se Molbom za preispitivanje rada po stajnim tačkama policijskih službenika u vršenju službene dužnosti.

Prevencija inkriminisanih radnji je bazna aktivnost u radu policije, kako je definisano Zakonom o policiji, Kodeksom policijske etike, Pravilnikom o načinu obavljanja pojedinačnih policijskih poslova i drugim propisima.

Polazeći od odredbi Uputstva o organizovanju poslova i načinu rada policije u zajednici, na sektorima i policijskim odeljenjima, prevencija inkriminisanih radnji poverena je, prioritetno, pozorničkoj i patrolnoj delatnosti, imajući u vidu opis delatnosti i način vršenja poslova policije.

Organizacija rada pozorničke i patrolne delatnosti uređuje se planovima rada policijske stanice, odnosno policijske ispostave a bliže razrađuje zadacima na sektorima i policijskim odeljenjima u skladu sa analizom stanja bezbednosti i prioritetima definisanim u okviru policijsko obaveštajnog modela. Ovo planiranje i usmeravanje rada, policijskim službenicima u pozorničkoj i patrolnoj delatnosti izraženo je kroz Nalog za izvršenje službenog zadatka shodno Zakonu o evidencijama i obradi podataka podataka u oblasti unutrašnjih poslova.
Na ovom mestu, smatramo, nastaje ili može nastati diskontinuitet između pozitivnih propisa i deklarativnih bezbednosnih stavova sa njihovom primenom.

Uvođenje stajnih tačaka policijskoj pozornici i patroli, verujemo, ima elaboratsko utemeljenje staro duži period, međutim, ono, usled protoka vremena, može imati i svoju bezbednosnu i radno – pravnu suprotnost, koja se sve češće manifestuje na terenu.

Prva kategorija pozitivne opservacije usmerene ka preispitivanju rada po stajnim tačkama je, smatramo, nekontinuirana svrsishodnost. Oni, čija je namera vršenje krivičnih dela i prekršaja, vrlo lako mogu uočiti (prema operativnim saznanjima i jesu) ustaljeni obrazac ponavljanja postupanja policijske pozornice i patrole na određenoj lokaciji, odnosno gde će i koliko stajati na tačno određenom mestu. Kada lopov ukrade: treba ga pronaći, lišiti slobode, obezbediti predmete krivičnog dela, šteta u troškovima suđenja, šteta naneta oštećenom, uznemirenost stanovništva, narušeno poverenje građana u rad policije i sl, su samo neke od potencijalnih negativnih posledica koje mogu proisteći iz rada po stajnim tačkama.

Druga kategorija, usled odsustva mobilnosti policijskih snaga na terenu, manja je pokrivenost ostalog dela terena za koji je nadležna policijska pozornica i patrola, što, činjenično, utiče na manju mogućnost postupanja po zaduženim naredbama, zamolnicama i ostaloj (vrlo brojnoj) službenoj pošti.

Treća, ali ne i najmanje bitna, kategorija jeste izloženost policijskih službenika izrazito nepovoljnim, do ekstremnim, vrmenskim uslovima rada za vreme boravka na obavezujućim stajnim tačkama po vrlo niskim ali i visokim temperaturama, kiša, sneg, vetar… Nema te uniforme, niti te beneficije koja može da kompezuje tako drastično ugrožavanje zdravstvenog stanja policijskih službenika u tim situacijama.

Ostale kategorije može svako dodati po svom izboru, i neće pogrešiti ništa.

Uzimajući kao reperne vrednosti dosadašnje profesionalne stavove i iskazane u praksi kompetencije aktuelnih rukovodilaca Direkcije policije nadležnih za predmetnu liniju rada, verujemo da ćete razmotriti našu Molbu u dobroj veri i svakako pozitivnoj nameri unapređenja stanja bezbednosti građana, kao i radno – pravnog položaja policijskih službenika koji službene zadatke obavljaju u režimu stajnih tačaka.

Script Selection

Slični tekstovi